Wspólne rozwiązywanie zadań

Każda wiedza jest na wagę złota. Wiedzą o tym dorośli, wiedzą również i dzieci, zadające dziennie setki pytań. Informacja w każdej dziedzinie stała się orężem i źródłem bogactwa oraz powodzenia, ale nie tylko taka wiedza jest użyteczna, bo nie samą pracą człowiek przecież żyje. Pozyskiwanie wiedzy zazwyczaj odbywa się w szkołach, jednak rodzice również mogą i powinni uczyć pociechy, jak wiedzę pozyskiwać oraz wykorzystywać dla wspólnego dobra. I ćwiczeniem będą tutaj wszelakie gry kooperacyjne, w których uczestnicy nie skupiają się wyłącznie na sobie, lecz uczą współdziałania w grupie, a więc zachowań wybitnie prospołecznych.
Działania grupowe, wspólne rozwiązywanie problemów, czy raczej brak takowych umiejętności, prowadzą do wszystkich niesnasek na planecie i to przez brak takiej wiedzy i sobiepaństwo, dochodzi do konfliktów dyplomatycznych, utarczek słownych i najgorszego z możliwych- wojen,
Gra dixit jest odmianą takiej właśnie kooperacji albo w szerokim rozumieniu, zapoznaje z zasadami rządzącymi światem, a o których częstokroć się zapomina i co wywołuje konflikty. Poza tym jest ciekawa ze względów artystycznych, ponieważ jej elementy, wykonane z pietyzmem mistrzów sztuk, poruszają w ludziach struny odpowiedzialne za odczuwanie uniesień, piękna i ogólnie uczuć wyższych. Można ją w związku z tym uznać za idealną propozycję, nie posiadającą wad, a za to kształcącą, ukazując piękno tego, co nas otacza.